ŁĄKOWO
YEAR: 2024
Wystawa „Łąkowo” to niezwykła podróż przez różnorodność i piękno łąk Kociewia.
Ta nierozerwalna więź, jaką odczuwamy jako mieszkańcy Kociewia z naturą, zaowocowała wystawą Łąkowo. Współpraca artystki Marianny Serockiej z niepełnosprawną młodzieżą z SOSW Starogard Gdański – Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy – Starogard Gdański wzbudziła niezwykłą energię płynącą prosto z pól, lasów i łąk.
„Istnieje twórcza energia, która chce się wyrazić za naszym pośrednictwem”.
Autorka – Julia Cameron określiła to, czego właśnie doświadczyliśmy.
W ramach kociewskiego projektu regionalnego „Szkoła kociewskich tradycji” zaplanowaliśmy i przeprowadziliśmy warsztaty plastyczne i ceramiczne. Doświadczaliśmy kolorów, zapachów i smaków. Tak jak dawniej na Kociewiu mieszkańcy wsi i całe rodziny spotykały się na sezonowych pracach takich jak kiszenie kapusty, wykopki, przetwarzanie owoców czy przerywanie buraków. My również spotykaliśmy się w małych grupkach, by razem tworzyć prezentowane tutaj prace. Wykonywane prace były bardzo żmudne, czasochłonne
i wymagające dużo cierpliwości. Efekty tychże spotkań możecie Państwo odnaleźć na wystawie Łąkowo”.
Ekspozycja składa się z kilku tematycznych sekcji, a każda poświęcona innemu aspektowi życia na łące:
- Flora Łąkowa – to prezentacja różnorodnych gatunków roślin, od traw po kolorowe kwiaty. Zwiedzający mogą zapoznać się z charakterystycznymi cechami poszczególnych gatunków, doświadczyć wielkości, koloru i różnorodności kształtów.
- Fauna Łąkowa to interaktywne instalacje przedstawiające zwierzęta zamieszkujące łąki, takie jak owady, ptaki i małe ssaki. Dzięki multimedialnym prezentacjom i realistycznym dioramom, zwiedzający mają okazję zobaczyć życie na łące z bliska.
- Ekosystem i Bioróżnorodność Sekcja ta podkreśla, jak ważne są łąki dla zachowania bioróżnorodności. Przyroda nie porządkuje elementów w szeregi, nie rysuje linii prostych. To tutaj spotyka się harmonia
i chaos. Chcielibyśmy, aby właśnie tego zwiedzający doświadczyli; jak z chaosu wyłania się harmonia, jak człowiek powinien doświadczyć różnorodności, by docenić piękno jednostki.