Kuch Luftowy

Seria ośmiu zinów. Zastosowany język wizualny jest zarówno realistyczny, jak i pobudzający wyobraźnię, balansując pomiędzy strukturą a improwizacją, pomiędzy malarstwem a stylem graficznym – w rezultacie powstaje publikacja dająca do myślenia dla świadomego czytelnika.

„Kuch Luftowy” Marianny Serockiej to zbiór opowieści nawiązujący do dawnych opowiastek ludowych; napisany pięknym, stylizowanym językiem. Jak i w podaniach ludowych, tak i tutaj bohaterowie sportretowani przez autorkę zmagają się z nieprzychylnościami losu, swoimi słabościami, przesądami, ale też z zazdrością i niezrozumieniem ze strony otoczenia. Piękno przyobleka się z czasem w brzydotę, miłość graniczy z iluzją, czas upływa nieubłaganie dla ciała i duszy, a historie, zmierzające najczęściej ku niewesołym zakończeniom, wydają się zaskakująco swojskie. Wszystkie te opowiastki płynnie się ze sobą przeplatają i łączą w większą opowieść o ludycznym uniwersum. Serocka nadaje jednak każdej z nich unikatowy charakter poprzez oniryczne ilustracje, w których tworzy surrealistyczną przestrzeń do wywoływania emocji: poprzez miękkie lub ostre kształty, intensywne kolory, wykorzystanie czerni czy też niespodziewane połączenia motywów (roślinnych, zwierzęcych, ludowych, związanych z ludzkim ciałem, żywiołami itp.). Jednocześnie bazuje na prostocie wyrazu; to historie dla każdego. Jest to sztuka bardziej wymagająca niż większość ilustrowanych opowieści, ale dająca dużo satysfakcji: jesteśmy bowiem tacy, jak w opowiadaniach Serockiej – poszukujemy szczęścia, spełnienia, próbujemy uciekać przed starością, częstokroć nie rozumiemy motywacji innych, dopisując im fałszywe historie.-Kasia Kamieniarz, Słowobraz

książka dostępna do kupienia tutaj

Spis opowieści: Lotek, Muchomorzyca, Munia, Pętok, PGR, Pujek, Stary, Śmierciowa.

Liczba stron: 232 (8 zeszytów od 20 do 48 str.)Druk/barwność: kolorowy (7 kolorowych, 1 czarno-biały)ISBN: 9788367440172

 

Bajdy ze wsi

Wystawa we wspaniałej Galerii Tymczasem znajdującej się w oleśnickim zamku 

Kuratorki: Agnieszka Rapir i Agnieszka Jamroszczak

OPIS:

Serocka nonszalancko buduje swoje światy za pomocą kontrastów, wykorzystując przy tym czarny tusz flamastra czy kreślone grubą kreską miękkie kształty nawiązujące do sztuki naiwnej.  Kontrasty buduje też w światach wyobrażonych – łącząc przyrodę z polską rzeczywistością czasów transformacji, w której przyszło jej dorastać. Różnorodność przeplatających się motywów okraszone kociewską gwarą, finalnie tworzą surrealistyczną przestrzeń, w której z łatwością odnajdujemy siebie. W opowieściach Serockiej nie ma sztucznej bariery artystka-widz. Świat ilustracji zaprasza widza do przeżywania z artystką dużych i małych przygód.

Ilustratorka z łatwością łączy anatomiczne ludzkie kształty z tymi zapożyczonymi ze świata natury. Grzyby, chwasty i maki swobodnie łączą się w jej pracach z fragmentami ludzkich ciał.

Ta wystawa to sieć szczerych wspomnień artystki, ale oprócz wątków autobiograficznych, mamy tu przede wszystkim do czynienia ze światem przedstawionym, gdzie fikcyjni bohaterowie ulepieni są z zasłyszanych przez artystkę anegdot czy legend. Serocka obdarzona ogromną wyobraźnią z czułością kreśli ich historie.

Prezentowane na wystawie prace w formie ilustracji i oryginalnych plansz komiksowych w dużej mierze pochodzą w wydanej przez Serocką powieści graficznej „Kuch luftowy”. Na potrzeby wystawy artystka rozszerzyła projekt, również o formy wielkoformatowe oraz ręcznie tworzone kolaże, czy jak artystka woli o nich mówić, „wycinanki”.

To wystawa o nas wszystkich – nostalgiczny ukłon dla czasów dziecięcego szczęścia, którego wciąż przecież pragniemy (poszukujemy), a które odbiera nam dorosłość.