BAJDY ZE WSI

YEAR: 2023

Serocka nonszalancko buduje swoje światy za pomocą kontrastów, wykorzystując przy tym czarny tusz flamastra czy kreślone grubą kreską miękkie kształty nawiązujące do sztuki naiwnej.  Kontrasty buduje też w światach wyobrażonych – łącząc przyrodę z polską rzeczywistością czasów transformacji, w której przyszło jej dorastać. Różnorodność przeplatających się motywów okraszone kociewską gwarą, finalnie tworzą surrealistyczną przestrzeń, w której z łatwością odnajdujemy siebie. W opowieściach Serockiej nie ma sztucznej bariery artystka-widz. Świat ilustracji zaprasza widza do przeżywania z artystką dużych i małych przygód.

Ilustratorka z łatwością łączy anatomiczne ludzkie kształty z tymi zapożyczonymi ze świata natury. Grzyby, chwasty i maki swobodnie łączą się w jej pracach z fragmentami ludzkich ciał.

Ta wystawa to sieć szczerych wspomnień artystki, ale oprócz wątków autobiograficznych, mamy tu przede wszystkim do czynienia ze światem przedstawionym, gdzie fikcyjni bohaterowie ulepieni są z zasłyszanych przez artystkę anegdot czy legend. Serocka obdarzona ogromną wyobraźnią z czułością kreśli ich historie.

Prezentowane na wystawie prace w formie ilustracji i oryginalnych plansz komiksowych w dużej mierze pochodzą w wydanej przez Serocką powieści graficznej „Kuch luftowy”. Na potrzeby wystawy artystka rozszerzyła projekt, również o formy wielkoformatowe oraz ręcznie tworzone kolaże, czy jak artystka woli o nich mówić, „wycinanki”.

To wystawa o nas wszystkich – nostalgiczny ukłon dla czasów dziecięcego szczęścia, którego wciąż przecież pragniemy (poszukujemy), a które odbiera nam dorosłość.

Kuratorki wystawy: Agnieszka Rapir i Agnieszka Jamroszczak

Galeria Tymczasem